fbpx
HR trendek 2021

HR trendek 2021 – Az 5 legfontosabb trend, ami HR-esként téged is érinteni fog

Szerző: Timár Krisztina

Milyen HR trendekkel érdemes számolni 2021-ben? Milyen elvek mentén érdemes tervezned és várhatóan újratervezni az idei HR stratégiát? Ehhez hozok támpontokat ebben a cikkben.


A tavalyi évünk mindannyiunk számára csúnya pofonnal indult. Jött egy egészségügyi krízis, a világ behúzta a kéziféket, és ennek a gazdaságra mért valódi hatását még ma is csak találgatjuk.

Bármilyen magabiztosan és nagyratörő tervekkel indultunk neki 2020-nak, az márciusban már biztosan borult. Nem csak a HR, hanem az üzleti tervek szintjén egyaránt.


2021-nek is sok kérdőjellel vágunk most neki. Nem látjuk, hogy mikor térhetünk vissza a "régi kerékvágásba", egyáltalán lesz-e még olyan, hogy régi kerékvágás.


De jó hír, hogy az irányok már pontosan látszanak.


Az 5 legfontosabb HR trendet gyűjtöttem össze, amik meghatározzák majd a HR-es munkánkat 2021-ben, és valószínűleg azt követően is. 

HR Trend #1 - 2021 legfontosabb HR trendje az egészségvédelem

2021 első és legfontosabb HR trendje az egészségvédelem. A tavalyi év egyértelműen kijelölte ezt az utat, és ez a téma idén is velünk marad. De mit jelent ez pontosan, mi lesz a HR fókuszában a munkavállalók egészségvédelme kapcsán?

Covid és post-Covid megküzdés

Továbbra is kulcsfontosságú marad a Covid-19 elleni védelem, az ezzel kapcsolatos vezetői hozzáállás és vállalati kommunikáció. Fontosak maradnak a munkahelyi óvintézkedések, a biztonságos körülmények, de az is bejön a képbe, hogy a cégek hogyan viszonyulnak az oltáshoz. Próbálják esetleg formálni az ezzel kapcsolatos hozzáállást? Ha igen, hogyan? És ha lesz rá lehetőség, segítenek abban, hogy a munkavállalók minél gyorsabban beoltassák magukat?  

Az egészségfókusz nem ér majd véget az oltásokkal. Várható, hogy az emberek egy része még egy ideig jobban fog aggódni az egészsége miatt. És gondolnunk kell azokra is, akik esetleg átestek a víruson, és ennek hatására hosszabb távon is küzdenek valamilyen egészségkárosodással.

A munkavállalók biztonságos munkahelyet akarnak, és azt, hogy a cég támogassa őket, ha az egészségük veszélyben van.    

Fizikai és mentális egészség

A testi egészség védelme mellé idén felzárkózik a mentális egészség védelme. 2021 HR trendje a munkavállalók mentális egészségével való törődés is.  

Nagyobb cégek már a pandémia előtt is felismerték azt, hogy fontos és szükséges a munkavállalók egészségével nem csak fizikai, de lelki síkon is törődni. Egyre több cég kezdett el vállalati pszichológust, coach-ot alkalmazni, employee assistance programokat (munkavállalói támogató program) bevezetni. Ezeknek a lényege, hogy a munkavállalót a lelki és mentális egyensúly kialakításban, fenntartásában támogatjuk - 100%-ig egyénre szabott módon.  

A pandémia ráerősít erre a trendre. Egyre több cég vezet be mentális egészséget támogató programokat, juttatásokat, igyekeznek segíteni az esetleges lelki nehézségek, szorongás leküzdésében. Ez is egy olyan trend, ami az oltásokkal nem múlik majd el. Lehet, hogy már mind védettek leszünk, de az elmúlt hónapok történései még mindig ott dolgoznak bennünk legbelül. Ha egy cég valóban törődik a munkavállalóival, akkor hosszú távon is segít a feldolgozásban. 

Munkáltatók szerepvállalása

Az egészségvédelem ilyen mértékű fókuszba kerülése újraírja a munkáltatók szerepét is. A munkáltatók pár éve már elkezdtek foglalkozni a dolgozóik egészségével. Elkezdett terjedni az egészségbiztosítás, mint újszerű juttatás, a kondibérlet, az irodai jóga és különféle prevenciós programok. 2021-ben HR trend, hogy a munkáltató ezirányú szerepvállalása tovább erősödik

Az emberek már nem csak magukat és az államot tartják felelősnek az egészségükért. Felelősnek tartják a munkáltatójukat is. Elvárják, hogy a cégük törődjön az egészségükkel, amit jól mutat egy tavaly év végi felmérés is.

Eszerint a kitöltők 94%-a nagyon fontosnak/fontosnak tartja, hogy a munkáltatója foglalkozzon a testi-lelki egészségével. 88% pedig fontosnak / nagyon fontosnak tartja azt is, hogy a vállalata ezt anyagilag is támogassa. (Felmérés forrása: Humanpolitika.com & AYCM Sportpass kutatás, 2020 Október, 4132 fő részvételével)

Az egészséggel kapcsolatos juttatások, céges programok és kommunikáció ezért 2021-ben fontosabb HR trend lesz, mint eddig valaha. Az egészségvédelem a cégről kialakított imidzs szerves része. A munkahelyi élmény egyik kulcs kérdése 2021-ben: Törődik a munkáltatóm az egészségemmel?

HR trend #1 - Egészségvédelem

Covid-19 kezelése: Tesztelés, vírus és vakcina tájékoztatók, biztonságos és egészséges munkavégzés, biztonságos munkába járás (pl. céges buszokon protokoll, autómegosztó szolgáltatások juttatásként)

Fizikai egészség: Fizikai egészséggel kapcsolatos juttatások általában (pl. Egészségbiztosítás, kondibérlet, céges konditerem, sportversenyek, sportos csapatépítők) és víruson átesetteknek szűrés, tanácsadás, egészség monitoring

Mentális egészség: Mentális egészséggel kapcsolatos juttatások (Employee Assistance, céges pszichológus, coaching nem csak vezetőknek, jóga, masszázs stb.)

Prevenció: Egészségmegőrző, prevenciós programok (szűrések, egészséges táplálkozást népszerűsítő programok, dohányzásról leszoktatás stb.)

HR Trend #2 - Hibrid munkavégzés, amire mindenki számít

2020 kulcsszava a home office volt, 2021-é pedig a #hibrid munkavégzés. Annak, aki nem aludta át 2020-at, ez a HR trend egyértelmű és világos. A munkavégzés átalakul, a home office tiszta vagy hibrid formában hosszú távon is velünk marad. Vannak olyan cégek, ahol a munka természete miatt ez nem lehetséges, irodai munkák esetén viszont igen. Így nem kérdés, hogy a hibrid munkavégzés 2021 másik fontos HR trendje lesz. 

Munka Home Office-ban

Home Office “az új normális”

Tavaly kiderült, hogy otthonról nem is olyan könnyű és kényelmes dolgozni, a home office teszt időszakát mégis pozitív mérleggel zártuk . A vezetők többsége megtanulta távolról menedzselni és motiválni a csapatát. Ahol ez nem történt meg, ott a vezető feltehetően korábban sem jeleskedett a people managementben, vagyis a probléma gyökere inkább az ez irányú készségek hiányában, és nem a home office-ban rejlik.

A vezetők karantén elején megfogalmazott fő félelme sem valósult meg: a munkavállalók otthonról is jól teljesítenek, a produktivitás nem csökken. 

A fentiek következménye, hogy nagyobb lesz az igény, de egyben a nyitottság is a home office terjedésére. A legvalószínűbb a hibrid forma térhódítása, vagyis az otthoni és az irodai munka kombinálása. Több felmérés is mutatja, hogy a munkavállalókban kialakult az igény a home office járvány utáni megtartására.   

Egy globális kutatás szerint a munkavállalók 88,63%-a szeretne pályafutása során továbbra is legalább a munkaideje egy részében otthonról dolgozni. Ami pedig a konkrét arányokat illeti, a legnépszerűbb a heti két nap home office (32,19%) majd rögtön következik a heti három nap home office (29,61%.) a népszerűségi listában. (Forrás: Hogan Assessments 2020 November, Mitte Communications)

A home office a post-covid időszakban már nem juttatás lesz, hanem az új normális része. Nem minden cégnél, de ahol igen, ott ez versenyelőnyt fog jelenteni. A munkaerő megnyerésében és megtartásában is.

Átalakulóban lesznek ez alapján a juttatások is. A 2021-es HR trendekhez tartozik az is, hogy a cégek juttatásokkal is segítik megszilárdítani a home office-t. Például helyi bérlet támogatása mellett vagy helyett beszállás az otthoni rezsiköltségekbe, home office kompatibilis nappali kialakításához ajándékutalvány, home design tanácsadás bevezetése stb.  

A cikknek még közel sincs vége, de lenne hozzád egy kérdésem... 

Szeretnél minden héten egy kicsivel jobb HR-es lenni?

Akkor iratkozz fel a hírlevelemre, ahol a HR-eseket és toborzókat érintő legfontosabb témákról írok őszintén, kendőzetlenül és sok konkrét tanulsággal.

Jogi keretek, infrastruktúra

A home office tartós ittmaradása magával hozza a szabályozás újragondolását is. Ez jelenti a jogi kereteket, belső szabályzatok frissítését, de azt is, hogy miként biztosítja illetve javítja a vállalat a home office működéséhez szükséges infrastruktúrát. Legyen szó az otthoni számítógépről, internetkapcsolat minőségéről, és akár arról is, hogy munkavédelmi és ergonómia szempontból milyen bútorokon, közegben dolgozik otthon a munkavállaló.  

A home office térnyerése magával hozza az irodabérletek újragondolását is. Szükségünk van ugyanakkora irodára, mint két éevvel ezelőtt? Ha nem, mekkora az ideális irodaméret? És mi az irodatér új szerepe?

Eddig az egyéni és csoportos munkavégzésen volt a munkahelyek berendezésénél a fókusz. Most az egyéni munkavégzés egy része áttelepül otthonra, így a munkahely funkciója a közös munka, hatékony meetingek és a csapatszellem erősítése felé mozdul el.  

Vállalati kultúra

A pandémia tükröt tartott a vállalati kultúráról. Tavaly kiderült, hogy a céges szlogenek mennyire őszinték, hogy mi fontos valójában a menedzsmentnek. Az emberek a bőrükön érezték a törődést vagy annak hiányát, így 2021 fontos célja a bizalom helyreállítása vagy további erősítése. 

De nem csak emiatt kerül előtérbe a vállalati kultúra. Hanem azért is, mert a home office terjedése miatt újra kell definiálni, mit is jelent a cégben az együttműködés, a teljesítmény, a siker. Milyen stílusban vezetnek a vezetők, hogyan tartják össze a csapatot. 2021 HR trendje a csapat megerősítse, az együttműködés új, hosszú távú kereteinek lefektetése.   

HR trend #2 - Hibrid munkavégzés

HO jog és policy: új szabályzat, munkajogi keretek tisztázása, munkavédelem, kárfelelősség stb. tisztázása

HO infrastruktúra: IT háttér, eszközök biztosítása, IT biztonság

HO költségek és juttatások: költségek megosztása munkáltató és munkavállaló között (-> juttatások újragondolása), HO eszköztámogatás ( -> otthoni számítógép, ergonomikus bútorok, design tárgyak beszerzésének támogatása)

HO kultúra: együttműködés; produktivitás; kommunikáció, feladatok kiadása és ellenőrzése

Csapatépítők: kiscsoportos személyes találkozók, közös iszogatás, főzés, bowling stb. “sör büdzsé”

Irodatér újragondolása: Méret, közösségi terek, shared desk

HR Trend #3 - HR Tech és Tech stack

A HR folyamatok digitalizálásáról már a pandémia előtt is beszéltünk, a tavalyi év viszont óriási lökést adott a témának. A technológiai megoldások keresése 2021 kiemelt HR trendje lesz, mint ahogy kulcskérdésé válik az is, hogy mik a HR digitalizáció feltételei

HR tech tudás

A technológiai megoldások szükségessége egyet jelent azzal, hogy a HR-eseknek új tipusú tudásra és készségekre lesz szüksége. Tájékozottnak kell lenni például olyan kérdésekben, hogy egy HR folyamatot milyen szoftverekkel lehet támogatni.

A válaszhoz piacismeretre van szükség, amit nem is olyan könnyű és gyors beszerezni. Nem beszélve ennek a tudásnak a frissen tartásáról, hiszen már most is rengeteg HR szoftver létezik, a számuk pedig folyamatosan nő.  

Nem csak a piacon elérhető szoftverek ismerete, de a megfelelő HR szoftver kiválasztása is fontos kompetencia lesz. Tudni kell megérteni az igényeket, jól megfogalmazni őket. Tudni kell tech cégeket tendereztetni, a különböző szoftvereket összehasonlítani, kiválasztani a legjobbat. Végül szükség lesz projekt menedzsment tudásra is, hogy az újonnan beszerzett szoftvert bevezessük a hétköznapi működésbe. Gyorsan és súrlódásmentesen.  A hab a tortán pedig, hogy a HR-nek a különböző szoftverek inetgrációjára is figyelni kell. Ez a tech stack, vagyis a cégen belül használt HR szoftverek összekötése, integrálása adat- és információramlás szinten.  

HR tech ROI

A HR szoftverek haszna a legtöbb szakmabeli számára triviális, ugyanakkor a felsővezetés gyakran csupán kiadást lát egy ATS (toborzási szoftver) vagy önkiszolgáló HR rendszer bevezetésében. 

Ezért ebben az évben sokat fogunk beszélni a tech megoldások előnyeiről, arról, hogy mi a Return On Investment-je egy ilyen projektnek. A megfelelő business case felállítása fontos kompetencia lesz a büdzsé és felsővezetői jóváhagyás elnyeréséhez. 

Kultúra

Ahogy egyre több szoftvert használunk, egyre többet fogunk beszélni arról is, hogy mire jó és mire nem jó egy szoftver. Fontos alapigazság a HR-ben: „A tool is just a tool.” azaz egy szoftver önmagában csak egy szoftver, semmi több. Tehát hiába vásárolsz egyATS-t, attól még nem lesz gyorsabb vagy objekítvebb a felvétel. Sőt, arra sem garancia, hogy minden jelölt elégedett lesz, mert kap tőletek visszajelzést.

A garancia nem a szoftverben, hanem a hozzállás megváltoztatásában rejlik. A változás mozgatórugója nem a technológia, hanem mi emberek, akik működtetjük. 

Ugyanígy, ha gond van a cégnél a vezetői visszajelzésekkel, azt egy teljesítményértékelő szotver bevezetésével nem fogod fixálni. Fixálni a vállalati kultúra megváltoztatásával tudsz, bár ha ez pipa, akkor lehet, hogy a TÉR szoftverre sem lesz szükségetek. 

HR trend #3 - HR Tech és Tech stack

Tech eszközök: szoftver, chatbot, mobilapp, videó, zárt Facebook csoport - ATS, HRIS, digitális onboarding, elektronikus aláírás, kérdőív, tanulási megoldások

Új beszerzés és újrahasznosítás: Amit most használunk, az mennyire jó, lehet/kell rajta javítani? Vannak kiaknázatlan funkciói?

HR tech piacismerete: Digitális megoldások ismerete fontos lesz a HR-esek számára

ROI kimutatása: Büdzséhez, felsővezetői jóváhagyáshoz fontos lesz
Tender menedzsment: A HR-esnek tudnia kell, milyen eszközre van szüksége és tudnia kell választani a sok lehetőség közül

Projekt menedzsment: Egy új szoftver bevezetéséhez projektmenedzsment tudásra is szüksége lesz a HR-nek

Kultúra: A vállalati kultúrát is “fel kell húzni”, hogy az eszközökkel a kívánt hatást érjük el.

HR Trend #4 - Hibrid Learning & Development

A home office katalizálta digitalizáció elindította a képzés-fejlesztés drasztikus átalakulását is. Elkezdtük megtanulni, mit és hogyan lehet online fejleszteni. A tréning szolgáltatók pedig elkezdtek kísérletezni, új, digitális módszereket fejleszteni. És bár nagyjából mindenki egyetért abban, hogy egy Zoom oktatás nem helyettesíthet 100%-ban egy kiscsoportos személyes tréninget, a digitális tanulás rengeteg kiaknázatlan lehetőséget rejt. 2021-ben a vállalatok megpróbálják megérteni és kiaknázni ezeket.  

Online képzés, digitális oktatás

Digitális és hibrid képzések

2021 HR trendje a digitális és hibrid (online + személyes) képzések térnyerése. A járvány után növekedni fog a személyes tréningek iránti igény, de a korábbi évekhez képest markánsabb lesz az online és hibrid fejlesztések aránya.  

Lesznek ugyanis olyan munkavállalók, akik azt fogják preferálni, hogy otthonról tanuljanak. Céges oldalról pedig a költségek csökkentése lesz a mozgatórugó: egy online képzés ára töredéke a kiscsoportosnak.  

Egyre több cég költ online MOOCs (Massive Open Online Courses) tartalmakra, pl. Udemy, Coursera, LinkedIn Learning hozzáférés kollégáknak. És egyre több cég vág bele házon belüli digitális tudásanyagok fejlesztésébe. Ez a trend hosszú távon határozza meg a HR-t, a képzési terület digitális átállása várhatóan egy hosszabb folyamat lesz.  

Új képzési témák

Ami a 2021-es képzések tartalmát illeti, itt is számíthatunk újdonságokra. A soft skill tréningeken belül az érzelmi intelligencia fejlesztése, a társas készségek, a „be kind” típusú témák prioritást élveznek. Egyszerűen azért, mert ez most egy olyan időszak, amikor az emberi bánásmód, a humánus értékek, az együttérzés, az empátia különösen fontos. 

Igény lesz a home office hatékony menedzseléséről szóló tudásanyagokra, és természetesen a vezetők képzésére is. 

Ami újdonság, az az agilis, adaptív működéshez szükséges skillek fejlesztése. A váratlanra való felkészülés. A Covid megmutatta, milyen gyorsan tud alkalmazkodni egy cég a külső környezet drasztikus megváltozásához. Ahol tanultak ebből a szituációból, és szeretnének felkészülni a hasonló helyzetekre, ott elkezdődik egy szervezetfejlesztési és egyéni fejlesztés, egy adaptívabb működés megalapozásához.  

Re-skill, up-skill: Corporate felelősség

Nem újkeletű probléma, hogy a munkaerőpiacon elérhető készségek nem tartanak lépést a vállalatok igényeivel. Erre megoldás a re-skill és upskill, ami 2021-ben tovább folytatódik. A hangsúly azon van, hogy a cégek ne az államtól várják a megoldást, hogy az oktatási rendszer vagy a felnőttképzés majd befoltozza a hiányokat. A probléma megoldása a cégekre marad, akár belső képzésekkel, saját oktatási programok kidolgozásával.

Ajánlott cikk képzések kapcsán:
>> A Felnőttképzési törvény 2021. januári változásai

HR trend #4 - Hibrid Learning & Development

Új platformok: Tantermi képzésről átállás digitális és hibrid megoldásokra

Belső és külső képzés aránya megváltozik: Több belső képzés, céges tudásanyagok köre bővül

Microlearning: Rövid leckék, “többször kevesebb”

Belső tartalomfejlesztés: több céges tudásanyag

Learning journey: Új feladatok elvégzéséhez szükséges tanulási utak meghatározása

Új témák: Emberi bánásmód, egészség, home office, capability building

Re-skill és up-skill: Üzleti célok és irányok függvényében új tudás és képességek elsajátítása házon belül

HR Trend #5 - A humán fordulat: Employee experience a középpontban

2021 kétségtelen fókusza az emberséges bánásmód, a törődés, a humánum. Amikor megítélünk egy vállalatot, már nem csak arról esik szó, hogy vajon túléli-e a válságot. Az is épp olyan fontos, hogy mennyire humánus, mennyire bánik emberségesen a dolgozóival.

A munkavállalói élmény fogalma, és az ezzel kapcsolatos élménytervezés koncepció pár éve már megjelent a HR-ben. 2021-ben ez a vonal erősödik, egyre többet fogunk beszélni az employee és people experience-ről.

Előtérbe kerül az ember

Az employee és people experience lényege, hogy a munkavállalókra már nem csak munkavállalóként, hanem emberként is tekintünk. Nem csak erőforrást látunk bennük, hanem meglátjuk az embert is, akinek vannak érzései, időnként félelmei, szorongásai, megoldandó élet- és családi helyzetei. Egyszóval tovább látunk azon, hogy a munkavállalóinkból kizárólag a profittermelő képességük a fontos.

Egy globális kutatás szerint a HR vezetők 18%-a állítja, hogy már átálltak erre a humán fókuszra. A többiek minimális vagy semmilyen átállásról nem számolnak be. Ugyanezen kutatás szerint a HR vezetők 14%-a szerint csapatuk soha nem fog átállni, 86% szerint pedig az átállás akár 10 évig is eltarthat. (Forrás: The changing face of HR, HR and People leaders' report - Sage People)

2021 HR trendje tehát a munkahelyi élmény fejlesztése, ami a nap végén munkavállalói elkötelezettséget is eredményez. Mivel a munkavállalók megtartása egyre inkább fókuszba kerül a HR stratégiákban, minden cégnél érdemes erre időt és erőforrást szánni.

Munkahelyi élmény újratervezése

A munkahelyi élményt pedig a folyamataink újratervezésével fejlesztjük. Az újragondolás fő szempontja most nem a költségcsökkentés vagy a gyorsaság lesz, hanem inkább az élményfaktor.

A HR-esek és a vezetők megtanulnak a munkahelyi történésekre egy új szemüvegen, a munkavállalók szemüvegén keresztül ránézni. Mit érez az új belépő az első napján? Hogyan éli meg a fogadtatást? Mit érez, amikor lejár a próbaideje, pozitív vagy negatív élményei vannak a vezetőjével?

Megtanulunk odafigyelni a kollégák benyomásaira, érzéseire, és ezek alapján tervezzük újra a folyamatokat. A journey mapping célja, hogy a munka pozitív élmény legyen, ami növeli az elköteleződést is.

Ha szeretnél ötleteket a munkahelyi élmény növelésére töltsd le az Élménynaptáramat.

HR trend #5 - Employee experience a középpontban

Új terminológia: Employee Experience, Employee Experience journey, People manager, People experience, People Operations

Élményfejlesztési eszközök: Service design, journey mapping, kérdőívek, érzésekről megtanulunk beszélni a munkahelyen

HR folyamatok újragondolása: Hogyan lesz emberséges a munkahelyünk, mitől lesz pozitív élmény nálunk dolgozni?

Ezek azok a HR trendek, amelyekre 2021-ben HR-esként figyelned kell. Az irányok egyértelműek, a kérdés csak az, hogy a vállalatok és HR csapatok milyen gyorsan reagálnak.

Nézd meg, hogy a HR stratégiátok mennyire van összhangban ezekkel az irányokkal, és ha kell, módosíts rajta. Illeszd be a fenti gondolatokat, és készüljetek fejben arra, hogy év közben szükség lehet újratervezésre.   

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>