fbpx
A felnőttképzési törvény változásai 2021-ben

Felnőttképzési törvény 2021. januári változásai – Aktuális információk HR-eseknek

Szerző: Timár Krisztina

A Felnőttképzési törvény 2021. január 1-től ismételten változott, vele együtt a HR-esek képzésekkel kapcsolatos kötelező adminisztrációs teendői is. Szerencsére ezúttal könnyítések kerültek a módosításba, így a tavaly ősszel ránk zúdult extra bejelentési teher mostantól jelentősen csökken.

A Felnőttképzési törvény 2020-as nagy változása után a HR-eseknek 2021. januárjától újabb módosításokhoz kell alkalmazkodni.

Ami nem változott, hogy a céges képzéseket, legyen szó belső és külső képzésekről, egyaránt regisztrálni kell a far.nive.hu oldalon. Az sem változott, hogy egy fejlesztési programot akkor tekinthetünk a felnőttképzési törvény hatálya alá tartozónak, ha az teljesíti a következő három kritériumot:

1. Célirányos

2. Szervezett,

3. Kompetencia kialakítására vagy fejlesztésére irányul.

Van viszont most néhány pontosítás és egyszerűsítés, ami tavalyhoz képest könnyebbséget jelent. Erről beszélgettem nemrég Szabó Rita felnőttképzési szakértővel, aki nem csak összefoglalta a változásokat, de válaszolt az ÉlményHR Extra Facebook csoport tagjainak ide vonatkozó aktuális kérdéseire is.

Nézzük akkor most meg, hogy mik a legfontosabb változások 2021. januárjától:

6 óra limit a belső képzéseknél

Tavaly a legnagyobb problémát az jelentete, hogy kivétel nélkül szinte minden belső fejlesztés, képzés, ami szervezett volt és személyes interakcióhoz volt köthető, bejelentési kötelezettséget vont maga után. Ez azt jelentette, hogy akár egy új belépőknek szóló 1-2 órás képzést is rögzíteni kellett a far.nive.hu-n.

A 2021. januári módosítás könnyített ezen a helyzeten a 6 órás időlimit bevezetésével. Mostantól csak azokat a belsős képzéseket kell bejelenteni, amelyek megfelelnek a fenti hármas kritériumnak, és 6 óránál hosszabb időtartamúak. Ha tehát ennél rövidebb ideig tanítunk valakit házon belül, akkor azzal nincs további hivatalos teendőnk, nem kell semmit regisztrálni.

A külsős képzésekre ez a könnyítés nem vonatkozik.

Kérdésként merülhet fel, hogy ez a 6 óra pontosan hány percet takar. Egyes megközelítések szerint a hagyományos képzési időtartammal, 45 perccel kell számolni. Vagyis a 6 óra az nem 6 x 60 percet, hanem 6 x 45 percet jelent. Az Fktv-ben erre vonatkozóan nem találtunk eligazítást, az viszont biztos, hogy a far.nive.hu-n a képzések időtartamát nem percben, hanem órában kell megadni.

Egy dolog viszont fontos: a 6 órás limit egy képzés össz időtartamára vonatkozik. Tehát ha a képzés több rész alkalomból áll, akkor ezek időtartamát össze kell adni, és az össz időtartam nem haladhatja meg a 6 órát. Ha meghaladja, akkor a belső képzést regisztrálnunk kell.

A belső képzés 6 órás limitje alól kivételt képez a jogszabály alapján szervezett oktatás, képzés, vagy ennek korábbi megnevezése szerint a hatósági képzés.

Tűz- és munkavédelmi oktatásokat nem kell bejelenteni

A tavalyi törvénymódosításkor a legtöbb fejfájást talán a tűz- és munkavédelmi oktatásokra vonatkozó rész okozta. A törvény szerint minden ilyen belső képzést, akár új belépőknek szóló tűz- és munkavédelmi oktatásról beszéltünk, akár az éves ismétlődő képzésekről – kötelesek voltunk bejelenteni. Ez azt vonta magával, hogy szó szerint minden cégnek regisztrálni és adminisztrálni kellett a far-nive.hu-n, hiszen ezek a képzések mindenhol kötelezőek és rendszeresek.

Örömteli változás, hogy a munkavállalóknak tartott tűz- és munkavédelmi képzések kikerültek a törvény hatálya alól, csökkentve ezzel is a HR-esek, képzési munkatársak adminisztrációs terheit.

Egyszerűbb adatszolgáltatás

Jó hír az is, hogy a képzésekben résztvevőktől a tavalyihoz képest már kevesebb adatot kell bekérni. Sokakban adatvédelmi aggályokat keltett, hogy 2020-ban képző cégként rengeteg adatot be kellett kérni egy képzés résztvevőjétől, így például az adóazonosító jelét is. A mostani változás a bekérendő adatok körét szűkítette, belső és külső képzés esetén is:

  • Már nem kell bekérni: résztvevő neme, lakcíme, adóazonosító jele
  • Be kell kérni: természetes személyazonosító adatok (családi és utóneve, születési családi és utóneve, születési helye és ideje, anyja születési családi és utóneve), elektronikus levelezési (e-mail) cím, legmagasabb iskolai végzettség.

Negyedéves bejelentési határidő

További könnyítés, hogy a belső képzések esetén a bejelentést elegendő negyedévente megtenni. Korábban a képzés megkezdésétől számítva 3 napja volt a bejelentésre a HR-esnek, ez most kibővült negyedévre. A belső képzéseket tehát érdemes menet közben, folyamatosan adminisztrálni magunknak, de a far.nive.hu-ba az adatszolgáltatást annak a negyedévnek az utolsó napjáig kell teljesíteni, amelyikbe a belső képzés befejezésének időpontja esik.

Ez a negyedéves időtartam a belső képzésekre vonatkozik, a külsőkre nem.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium hivatalos összefoglalóját a 2021. januári változásokról itt tudod elérni: ITM hivatalos tájékoztató

Ha kíváncsi vagy a többi változásra, és arra, hogy Szabó Rita felnőttképzési szakértő hogyan válaszolta meg az élő bejelentkezés alatt beérkezett izgalmas kérdéseket, akkor itt kérd a beszélgetésről készült felvételt:  

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>